Inšpirácie a dizajn z prírodného kameňa

 • Dlažba na terasu
  Vyhrajte večný boj s jej výberom, použite kameň !

  Terasa je miestom, kde každý rád zaparkuje svoju maličkosť po ubehanom dni, naleje si pohárik, zapáli cigaretku. Terasa je nielen miestom pre oddych a relax, ale aj miesto kde sa v lete griluje, stretávajú sa priatelia a rodina. Jednoducho terasa je obývačka vonku a preto výber vhodnej dlažby si zaslúži primeranú pozornosť.
  Každý kto stavia alebo dom prerába má určite predstavu o tom, čo všetko na terase bude robiť. V hlave si modeluje situácie spojené s relaxom ale aj divokými oslavami. Keďže je terasa asi najvyťažovanejšie miesto v dome, výber dlažby na terasu je veľmi dôležitý. Zámkovým ani rôznym betónovým a ani keramickým "protišmykovým" dlažbám sa tu ale venovať nebudem.
  Pokúsim sa vám predstaviť rôzne dlažby z prírodného kameňa, ktoré sú priam stvorené na použitie na terase.

  1. Vonkajšie dlažby zo štiepaného kameňa:

  Výhody: Dlažba zo štiepaného kameňa je pomerne lacná záležitosť. Jej ceny sa pohybujú cca. okolo 15-17€/m2, ponúka hrúbky už od 1-3cm, montáž je pomerne rýchla, lacná a jednoduchá. Hoci tento formát dlažieb je mierne na ústupe v modernej architektúre, stále si nájde svojich priaznivcov či už z pohľadu cenu, dlhovekosti alebo vzhľadu.

  2. Dlažby na terasu z formátovaného kameňa:

  Výhodou týchto dlažieb okrem ich fyzikálnych vlastností je ich unikátny a nenapodobiteľný vzhľad. Farebná a materiálová škála je pomerne dobre zastúpená avšak v porovnaní s betónovými dlažbami tu určité obmedzenie je. Z čoho sa dá teda vyberať?

     a./ Travertínová dlažba je naozaj niečo, po čom zatúžite na prvý pohľad. Perfektný vzhľad, teplé tóny a prekrásna kresba travertínu vytvorí na terase dokonalý pocit pohody. Ponúkané sú v hrúbkach 12-15mm (vhodné aj pre interiér a zastrešené terasy ) alebo v hrúbkach 3-3,2cm, ktoré nie je potrebné lepiť na betón ale klásť dlažbu priamo do štrkového lôžka. V ponuke sú rôzne formáty, pričom jeden zvláštny stojí za extra zmienku. Ide o tzv. French pattern, francúzsky vzor, da vinciho alebo vidiecky vzor. Ide o elegantný a pôvabný opakujúci sa vzor príjemný na pohľad, pretože takáto dlažba sa javí ako náhodné poskladaná. V skutočnosti dlaždice 4 rôznych veľkostí do seba optimálne zapadajú a vytvárajú jeden veľký opakujúci sa vzor ktorý však okom nenájdete. Pri tomto type skladby dlažby sa nevytvárajú súvislé škáry a dlažba z travertínu pôsobí veľmi harmonicky.

     b./ Dlažba na terasu z prírodného pieskovca je vzhľadom na svoje spracovanie a cenu výborná voľba. Povrch býva zvyčajne prírodný ( štiepaný ), vďaka čomu je takáto dlažba z hľadiska protišmykovosti absolútne bezkonkurenčná. Prírodný povrch, rezané a zároveň mierne otesané hrany dodávajú tomuto materiálu moderný vzhľad kombinovaný s klasikou. Výhodou je dostupnosť veľkých formátov 60x30, 60x60 alebo až 90x60cm, čo pri betónových dlažbách nájdete veľmi ťažko. Pritom hrúbka 2,5-3cm je dostatočná pre pochôdzne účely a to aj pri pokládke do štrku. Kombináciou rôznych formátov dokážete vytvoriť na terase neopakovateľnú skladbu podobnú ako pri travertíne.

     C./ Dlažba na terasu zo žuly je v podobe formátovaných dlažieb ideálnym úžitkovým a vzhľadovým prvkom modernej architektúry. Jednoduchosť farieb a odtieňov ladí k moderným stavbám, protišmykový flambovaný povrch pridáva dlažbe nemalú úžitkovú hodnotu. Najbežnejší dostupný rozmer je 60x40cm, ktorý je dostatočne univerzálny pre vonkajšie dlažby, alebo po malej úprave aj pre pokládku dlažby na schody.