Návody, ako sa to robí. Testy našich produktov

 • Postup pre lepenie kamenného obkladu Flexistone-kamenná dyha.

  Pripravili sme návod, ako si svojpomocne nalepiť na stenu kamenný obklad Flexistone, tzv. kamenná dyha.
   

  Pomôcky:

  pomocky na lepenie kamenna dyha
  • ceruzka prípadne tenká fixka
  • meter
  • uholník
  • kotúčová píla s vodiacou lištou
  • zubová stierka so zubom max.2mm
  • čistý maliarsky válec
  • maliarska papierová páska – postačuje širka cca. 1cm
  • špachtľa
  • brúsny papier – zrnitosť 100-120
  • špachtľa
  • lepidlo (Mamut+ PUR glej)
  • dostatočne veľký pracovný stôl

  1. Pred začatím prác

  kamenna dyha priprava pred lepenim Pred začatím prác doporučujeme rozložiť jednotlivé pláty kamenného obkladu, dyhy na zem. Tu si môžeme kombinovať kresbu jednotlivých kusov obkladového kameňa, ale aj premerať presnosť jednotlivých kusov (cca. 10% nemusí spĺňať presne udávaný rozmer). Príprava podkladu ako pri bežných obkladoch - suchý, nemastný, bezprašný povrch. Pre bežné lepenie sa kamenná dyha lepí s lepidlami na báze polyuretánu. Pre tieto lepidlá sú špeciálne penetračné nátery pokiaľ si to situácia vyžauje.

  2. Rezanie obkladu, kamennej dyhy

  kamenna dyha rezanie
  Rezanie robíme pomocou kotúčovej píli s čo najjemneším zubom. Vodiaca lišta zabezpečí maximálnu presnosť rezu.

  3. Nanášanie lepidla na kamennú dyhu

  kamenna dyha nanesenie lepidla kamenna dyha celoplosne lepenie V bežnej praxi sa nám osvedčili pri lepení kamennej dyhy na stenu a podobné povrchy lepidlo Mamut v kombinácii s napeňovacími PUR lepidlami s krátkou otvorenou dobou (5-15min.) Lepidlo Mamut (alebo podobné PUR lepidlo)nanášame priamo z tuby po obvode cca. 1 cm od okraja, pripadne po obvode zo zadnej strany kamenný plát oblepte papierovou páskou aby ste nezasiahli až k okraju. Pokiaľ máte lepidlo nanesené po obvode, doporučujeme urobiť ešte jeden pás stredom. Nanesené lepidlo rozortieme zubovou stierkou od okraja smerom do vnútra. Voľné plochy vyplníme nepeňovacím PUR glejom, ktorý nabobtná cca. 3mm a vyplní všetky nerovnosti. PUR glej rozotrieme zubovou stierkou alebo špachtlou.
  Kamenný obklad- flexistone je možné lepiť pomocou Mamuta aj celoplošne, avšak spotreba lepidla je cca. 1tuba=1m2 čo je cenovo náročnejšie. Práve použitie PUR gleju znižuje spotrebu a teda aj cenu lepidla na m2, pričom pevnostné požiadavky su zachované. Doba od nanesenia lepidla po jeho nalepenie na stenu je v zavislosti od použitého lepidla (5-15min). Pripravte si len toľko kusov kamenného obkladu, koľko stihnete nalepiť.

  Lepenie kameňa na stenu

  kamenna dyha-lepenie kamena na stenu kamenna dyha pritlacenie na stenu Pred samotným lepením kamennej dyhy na stenu je vhodné si pripraviť plán lepenia, rozmerať stenu, prípadne si nakresliť pomocné čiary. Kedže Mamut je husté lepidlo s okamžitou priľnavosťou, obkladový kameň je možne začať lepiť aj od vrchu smerom dole na rozdiel od klasických tažkých kamenných obkladov. Pokiaľ máme všetko pripravené, kamennú dýhy s naneseným lepidlom priložíme na stenu čo najpresnejšie. Mierna korekcia je možná. Pomocou válčeka plát kamennej dyhy postupne pritláčame čo najtesnejšie k stene. Kedže sme lepidlo naniesli cca. 0,5-1cm od okraja nemalo by sa vytlačiť cez okraj. Pred lepením ďalšieho kusu kamennej dyhy je vhodne tento kus nasucho priložiť na stenu a ubezpečiť sa, či nieje potrebné zapílenie a pod.
  Tento pracovný návod bol spracovaný na základe našej skúsenosti a skúsenosti našich zákazníkov. Postup a použité materiály, lepidlá sa môžu líšiť v závislosti na konkrétnej situácii pri raelizácii. Pred samotnou pokládkou sa poraďte sa realizátoro
  Vyberte si kamennú dyhu-ohybný a ľahký kamenný obklad z našej ponuky