Návody, ako sa to robí. Testy našich produktov

 • Kamenná dlažba, rozdelenie a možnosti pokládky
  Ako položiť vonkajšiu kamennú dlažbu.

  V nasledujúcom článku vám priblížime aké druhy kamenných dlažieb môžete zvoliť a možnosti ich pokládky v závislosti od lôžka.
   

  Rozdelenie:

  Kamenné dlažby je možné rozdeliť podľa ich spracovania alebo použitia. Dlažby z prírodného kameňa z hľadiska spracovania rozdeľujeme na:
  • dlažba zo štiepaného kameňa
  • sekaná resp. lámaná kamenná dlažba-dla6obn0 kocky a hranoly
  • rezaná, formátovaná kamenná dlažba

  Ďalšie druhy opracovania kamenných dlažieb sú napríklad omielanie, leštenie, vypĺňanie dier, osekávanie hrán a pod. Na základe opracovania a povrchovej úpravy jednotlivých kamenných dlažieb sú tieto vhodné pre použitie v interiéri alebo exteriéri resp. vhodné do oboch prostredí.

  Vonkajšia kamenná dlažba:

  Z hľadiska pokladania kamenných dlažieb existujú 3 najbežnejšie postupy.

  1. Lepenie kamennej dlažby na betónovú plochu.

  Betónová platňa tvorí nosnú konštrukciu a preto je možné použiť aj tenší kameň, najčastejšie o hrúbke 1-3cm. Lepenie sa vykonáva buď na flexibilné lepidlá alebo špeciálne malty určené na lepenie kamenných dlažieb a obkladov.

  2. Kladenie kamennej dlažby priamo do čerstvého betónu.

  Dlažba sa kladie priamo pri betonáži podkladovej platne. Betónové lôžko pre záťaž osobným autom sa doporučuje armovať železnou sieťovinou (tzv. kari rohož) a z pravidla robí na hrúbku 10-20cm. Hrúbka kamennej dlažby je postačujúca do 5cm.

  3. Pokládka kamennej dlažby do štrkového lôžka.

  Pri tomto druhu pokládky kamennej dlažby je veľmi dôležitá príprava podložia.

  kamenna dlazba-pokladka do strku-chodnik A./ Pre menej záťažové plochy, napr. chodníky, terasy, spevnené plochy v záhrade a pod., je postačujúce štrkové lôžko cca. 15cm a hrúbka kamennej dlažby najčastejšie 3-5cm,4-7cm alebo 5-8cm, prípadne dlažobné kocky 4-6cm.
   
  kamenna dlazba-pokladka do strku-chodnik B./ Pre plochy zaťažené – príjazdové cesty, parkovisko pod auto, je nutné počítať s lôžkom cca. 40cm + kamenná dlažba od hrúbky 7cm a viac resp. dlažobné kocky 8-10cm.